3DW38CL - 3/8" Double Wall Heat Shrink Tubing, 3:1 Shrink Ratio, Clear, 4ft Strip
Precio original
$2.92
-
Precio original
$2.92
Precio original
$2.92
$2.92
-
$2.92
Precio actual
$2.92
SKU 3DW38CL
Quantity: 4 Foot Strip
Disponibilidad:
en stock, listo para ser enviado
Flexible, thick adhesive lined dual wall heat shrinkable tube is manufactured by co-extrusion of polyolefin and hot-melt adhesive. Used to protect bundles wires and metal tubes against water and moisture.
Dimensions & Features:
| Size (Before Shrinking): | 3/8" (9.5mm) |
| Size (After Shrinking): | ≤3.20mm |
| Wire Size: | 3.4-9.4mm (14-8 AWG) |
| Color: | Clear |
| Shrink Ratio: | 3:1 |
| Material: | Flexible Polyolefin |
| Operating Temperature: | -67°F to 275°F (-55°C to 135°C) |
| Voltage Rating: | 2500V |
| UL Recognized: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
Product Drawing:
Cross References
Cross Reference Parts:
None
Documents
Click to view product spec sheet:

