3DW1RD 1" Double Wall Heat Shrink Tubing, 3:1 Shrink Ratio, Color: Red, 4ft Strip
Original price
$7.26
-
Original price
$7.26
Original price
$7.26
$7.26
-
$7.26
Current price
$7.26
SKU 3DW1RD
Quantity: 4 Foot Strip
Availability:
in stock, ready to be shipped
Flexible, thick adhesive lined dual wall heat shrinkable tube is manufactured by co-extrusion of polyolefin and hot-melt adhesive. Used to protect bundles wires and metal tubes against water and moisture.
Dimensions & Features:
Product Drawing:

None

Dimensions & Features:
| Size (Before Shrinking): | 1" (25.4mm) |
| Size (After Shrinking): | ≤8.50mm |
| Wire Size: | 8.8-25mm (10-4 AWG) |
| Shrink Ratio: | 3:1 |
| Material: | Flexible Polyolefin |
| Operating Temperature: | -67°F to 275°F (-55°C to 135°C) |
| Voltage Rating: | 2500V |
| UL Recognized: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
Product Drawing:

Cross References
Cross Reference Parts:None
Documents
Click to view product spec sheet:Videos
Check out our YouTube channel!
