BCL25038-T - 250MCM Tin Plated Copper Battery Cable Lugs, Terminal Lugs, 3/8" Stud, 1 Piece
Original price
$4.24
-
Original price
$4.24
Original price
$4.24
$4.24
-
$4.24
Current price
$4.24
SKU BCL25038-T
Availability:
in stock, ready to be shipped
TIN PLATED COPPER BATTERY CABLE LUGS
Our Tin Plated Copper Lugs are suitable for use with a variety of wire types, such as battery and welding cable. Made from 100% pure copper for superior conductivity. Closed-type Flared ends for easy wire insertion that are crimpable and solderable.
The tin plated coating is a corrosion-resistant metal that protects the copper lug from corrosion, especially in humid or corrosive environments
- 100% Pure Copper (with Tin Plating) ✓
- Thick & Durable ✓
- UL Approved ✓
- RoHS & REACH Compliant ✓
- CE Certified ✓
DIMENSIONS & FEATURES:
| Wire Size: | 250MCM |
| L: | 68.3mm (2.69") |
| L1: | 14.2mm (0.56") |
| D: | 27.7mm (1.09") |
| D1: | 19.1mm (0.75") |
| D2: | 16mm (0.63") |
| B: | 18.2mm (0.72") |
| E: | 10.4mm (0.41") |
| F: | 3.3mm (0.13") |
| Terminal Material: | Tin Plated Copper |
| Stud Size: | 3/8" |
| Temperature Rating: |
90°C |
| Voltage Rating: | 35KV |
| UL Recognized: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
DRAWING:

Cross References
Cross Reference Parts:
None:
Documents
Click to view product spec sheet:
