BML95-10 - 3/0 AWG Bi-metal Compression Lugs, 3/8" Stud, 1 Piece
Original price
$9.51
-
Original price
$9.51
Original price
$9.51
$9.51
-
$9.51
Current price
$9.51
SKU BML95-10
Availability:
in stock, ready to be shipped
Bimetallic (or Bi-metal lugs) are specialized electrical connectors designed to securely join aluminum cables to copper busbars or terminals, preventing galvanic corrosion. They feature a friction-welded construction with an aluminum barrel for the conductor and a copper palm for the connection point.
Dimensions & Features:
| Wire Size: | 3/0AWG |
| A: | 115.0mm (4.52") |
| B: | 60.0mm (2.40") |
| D: | 13.5mm (0.53") |
| E: | 24.0mm (0.94") |
| G: | 26.0mm (1.02") |
| F: | 6.0mm (0.24") |
| Terminal Material: | Aluminum and Copper |
| Stud Size: | 3/8" |
| Operating Temperature: | -40oC - 100oC |
Product Drawing:

Cross References
Cross Reference Parts:
None:
Documents
Click to view product spec sheet:

Videos
Check out our YouTube channel!