DBNYB5-18 - 12 to 10 AWG Nylon Flat Blade Terminals, Yellow, 18mm Pin, 50 Pieces
Original price
SKU DBNYB5-18
Quantity: 50 Pieces
Availability:
in stock, ready to be shipped
true
  • Timers
  • Motors
  • Valves
  • Relays
  • Mechanical Switches
  • Wire to Wire Harnesses
  • Dimensions & Features:
    Wire Range: 12-10AWG
    Insulation: Nylon
    Color: Yellow
    Type: Butted Seam
    Max Electrical Rating: 105oC
    Max Electrical Voltage: 600 Volts
    Max Electrical Current: 50AMP
    T: 1.0mm (0.04")
    L: 31.0mm (1.20")
    F: 18.0mm (0.71")
    E: 13.0mm (0.51")
    W: 4.5mm (0.18")
    D: 6.4mm (0.25")
    D1: 3.4mm (0.13")