DBNYD1-13 - 22 to 16 AWG Nylon Flat Blade Terminals, Double Crimp, Red, 13mm Pin, 100 Pieces
Original price
SKU DBNYD1-13
Quantity: 100 Pieces
Availability:
in stock, ready to be shipped
true
Dimensions & Features:
Wire Range: 22-16AWG
Terminal Material: Tin-Plated Copper
Insualtion Material: Nylon
Color: Red
Maximum Rating: 600 Volts - 105oC
Max Electrical Rating: 18AMP
T: 0.75mm (0.03")
L: 23.8mm (0.94")
F: 13.0mm (0.51")
E: 11.0mm (0.43")
W: 3.0mm (0.12")
D: 4.0mm (0.16")
D1: 1.7mm (0.07")