DBNYD1-18 - 22 to 16 AWG Nylon Flat Blade Terminals, Double Crimp, Red, 18mm Pin, 100 Pieces
Original price
SKU DBNYD1-18
Quantity: 100 Pieces
Availability:
in stock, ready to be shipped
true
Dimensions & Features:
Wire Range: 22-16AWG
Terminal Material: Tin-Plated Copper
Insualtion Material: Nylon
Color: Red
Maximum Rating: 600 Volts - 105oC
Max Electrical Rating: 18AMP
T: 0.75mm (0.03")
L: 28.8mm (1.10")
F: 18.0mm (0.55")
E: 11.0mm (0.43")
W: 2.2mm (0.09")
D: 4.0mm (0.16")
D1: 1.7mm (0.07")