DBNYD5-14 - 12 to 10 AWG Nylon Flat Blade Terminals, Double Crimp, Yellow 14mm Pin, 50 Pieces
Original price
SKU DBNYD5-14
Quantity: 50 Pieces
Availability:
in stock, ready to be shipped
true
Dimensions & Features:
Wire Range: 12-10AWG
Terminal Material: Copper
Insualtion Material: Nylon
Color: Yellow
Maximum Rating: 600 Volts - 105oC
Max Electrical Rating: 60AMP
T: 1.0mm (0.04")
L: 27.0mm (1.10")
F: 14.0mm (0.55")
E: 13.0mm (0.51")
W: 4.5mm (0.18")
D: 6.4mm (0.25")
D1: 3.4mm (0.13")