16 to 14 AWG Vinyl Insulated Easy Entry Flat Blade Terminals, Butted Seam, 100 Pieces - DBVEL2-18
Original price
SKU DBVEL2-18
Quantity: 100 Pieces
Availability:
in stock, ready to be shipped
true
VINYL INSULATED FLAT BLADE TERMINALS
  • Timers
  • Motors
  • Valves
  • Relays
  • Mechanical Switches
  • Wire to Wire Harnesses
Dimensions & Features:
Wire Range: 16-14 AWG
Terminal Material: Tin-Plated Copper
Seam: Butted
Insulation: Vinyl
Max Electrical Rating: 105oC
Max Electrical Voltage: 600 Volts
Max Electrical Current: 30AMP
T: 0.8mm (0.03")
L: 29.3mm (1.15")
F: 18.0mm (0.71")
E: 11.5mm (0.45")
W: 2.8mm (0.11")
D: 4.5mm (0.18")
D1: 2.3mm (0.09")