FDFNY2-187(5) - 16 to 14 AWG Nylon Insulated Quick Disconnects, Female, Fully Insulated, 100 Pieces
Original price
$9.30
-
Original price
$9.30
Original price
$9.30
$9.30
-
$9.30
Current price
$9.30
SKU FDFNY2-187(5)A
Quantity: 100 Pieces
Availability:
in stock, ready to be shipped
Dimensions & Features:
| Wire Range: | 16-14 AWG |
| Color: | Blue |
| W: | 5.0mm (0.20") |
| F: | 6.4mm (0.25") |
| L: | 20.2mm (0.79") |
| B: | 5.0mm (0.20") |
| D: | 11.0mm (0.43") |
| T: | 0.35mm (0.01") |
| Nema Tab: | 0.5mm X 4.75mm (0.02" X 0.18") |
| Terminal Material: | Brass |
| Insulation Material: | Nylon |
| Max Electrical Rating: | 105o - 600 Volts |
| UL Recognized: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
Cross References
Cross Reference Parts:None
Documents
Click to view the product spec sheet:
Videos
Click to view our YouTube channel!