FDNYD2-110(5) - Nylon Insulated Female Quick Disconnects - Double Crimp - 16-14 AWG
Original price
SKU FDNYD2-110(5)
Quantity: 100 Pieces
Availability:
in stock, ready to be shipped
true
Dimensions & Features:
Wire Size: 16-14 AWG
Color: Blue
W: 3.2mm (0.13")
F: 6.5mm (0.26")
L: 19.6mm (0.77")
B: 11mm (0.43")
D: 4.5mm (0.18")
C: 2.3mm (0.09")
Nema Tab: 0.5 x 2.8mm (0.020 x 0.110")
Terminal Material: Brass (with copper sleeve)
Insulation Material: Nylon
Electrical Rating: 105°C - 600 Volts