PTNYD2-16 - Nylon Insulated Pin Terminals - 16-14 AWG - Double Crimp
Original price
SKU PTNYD2-16
Quantity: 100 Pieces
Availability:
in stock, ready to be shipped
true
Dimensions & Features:
Wire Size: 16-14 AWG
Color: Blue
T: 0.8mm (0.031")
L: 27mm (1.06")
F: 16mm (0.63")
E: 11mm (0.43")
W: 1.9mm (0.075")
D 5.2mm (0.21")
D1: 2.3mm (0.091")
Terminal Material: Tin-Plated Copper
Insulation Material: Nylon
Max Electrical Rating: 600 Volts (105°C)