SNBLL2-37 - 16 to 14 AWG Non Insulated Spade Terminals, #6 Stud, UL Recognized, 100 Pieces
Original price
SKU SNBLL2-37
Quantity: 100 Pieces
Availability:
in stock, ready to be shipped
true
NON INSULATED SPADE TERMINALS
Dimensions & Features:
Wire Size: 16-14 AWG
Seam: Brazed
Stud Size: #6
Terminal Material: Tin-Plated Copper
Max Electrical Current: 30AMP
T: 0.8mm (0.03")
L: 16.0mm (0.63)")
F: 6.5mm (0.26")
E: 4.8mm (0.19")
W: 7.2mm (0.28")
D: 4.1mm (0.16")
D1: 2.3mm (0.09")
D2: 3.7mm (0.15")