SNYB5-5M - 12 to 10 AWG Nylon Insulated Spade Terminals, #10 Stud, 50 Pieces
Sold out
Original price
$8.60
-
Original price
$8.60
Original price
$8.60
$8.60
-
$8.60
Current price
$8.60
SKU SNYB5-5M
Quantity: 50 Pieces
Availability:
Out of stock
Nylon insulated fork terminals lock in place for tight and secure connection in cramped spaces. They allow the end user to quickly and easily terminate a connection without the need to remove the fastener. Internal barrel serrations assure good wire contact and maximum tensile strength. UL Flammability UL94V-2
Dimensions & Features:
| Wire Size: | 12 to 10 AWG |
| Stud Size: | #10 |
| Color: | Yellow |
| Insulation Material: | Nylon |
| Terminal Material: | Tin-Plated Copper |
| Temperature Rating: | 105oC |
| Voltage Rating: | 600 Volts |
| T: | 1.0mm (0.04") |
| L: | 25.5mm (1.00") |
| F: | 7.0mm (0.27") |
| E: | 13.0mm (0.51") |
| W: | 9.0mm (0.35") |
| D: | 6.4mm (0.25") |
| D1: | 3.4mm (0.13") |
| D2: | 5.3mm (0.21") |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
Product Drawing:

Cross References
Cross Reference Parts:
Cembre: GKY-U5
McMaster-Carr: 69145K328
Tyco AMP: 32589