SVE5-3.7 - 12 to 10 AWG Vinyl PVC Insulated Spade Terminals, #6 Stud, 50 Pieces
Original price
$6.64
-
Original price
$6.64
Original price
$6.64
$6.64
-
$6.64
Current price
$6.64
SKU SVE5-37
Quantity: 50 Pieces
Availability:
in stock, ready to be shipped
Vinyl insulated fork terminals lock in place for tight and secure connection in cramped spaces. They allow the end user to quickly and easily terminate a connection without the need to remove the fastener. Internal barrel serrations assure good wire contact and maximum tensile strength. UL Flammability UL94V-2
Dimensions & Features:
Product Drawing:
None
Dimensions & Features:
| Wire Size: | 12-10 AWG |
| Stud Size: | #6 Stud |
| Color: | Yellow |
| T: | 1.0mm (0.04") |
| L: | 26.6mm (1.05) |
| F: | 7.0mm (0.28") |
| E: | 14.1mm (0.56") |
| W: | 8.3mm (0.33") |
| D: | 6.4mm (0.25") |
| D1: | 3.4mm (0.13") |
| D2: | 3.7mm (0.15") |
| Temperature Rating: | 105°C |
| Voltage Rating: | 600 Volts |
| Max Electrical Current: | 50AMP |
| Terminal Insulation: | Vinyl |
| Terminal Material: | Tin-Plated Copper |
| UL Recognized: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
Product Drawing:

Cross References
Cross Reference Parts:None
Documents
Click to view product spec sheet:
Videos
Check out our YouTube channel!