TW18YG - 1/8" Thin Wall Heat Shrink Tubing, 2:1 Shrink Ratio, Yellow/Green, Spool of 500ft
Original price
$37.00
-
Original price
$37.00
Original price
$37.00
$37.00
-
$37.00
Current price
$37.00
SKU TW18YG
Quantity: 500ft
Availability:
in stock, ready to be shipped
2:1 THIN WALL HEAT SHRINK TUBING
Thin Wall Heat Shrink Tubing is ideal for producing quick and reliable electrical insulation. The 2 to 1 ratio of thin-wall heat shrink is the gold standard throughout many industries. Aside from wire protection and wire insulation, it can also be used for waterproofing a connection or wire marking/identification. The "2 to 1 ratio" means that the heat shrink material will shrink to half the original diameter when heated.
**NOW SOLD IN FULL SPOOLS**
- Lowest Price Guarantee ✓
- Polyolefin Material ✓
- 2:1 Shrink Ratio (shrinks to 50% of the original diameter) ✓
- High Resistance to Chemicals & Oils
- Rated for 600v ✓
- Flame Retardant (Except for Clear)
DIMENSIONS & FEATURES:
| Color: | Yellow/Green |
| Shrink Ratio: | 2:1 Ratio |
| Size (Before Shrinking): | 0.125" | 1/8" (3.2mm) |
| Size (After Shrinking): | 0.062" (1.57mm) |
| Wall Thickness: | 0.019" (0.50mm) |
| Material: | Flexible Polyolefin (PO) |
| Shrink Temperature: | >158°F (70°C) |
| Operating Temperature: | -67°F to 275°F (-55°C to 135°C) |
| Voltage Rating: | 600 Volts |
| UL Recognized: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
DRAWING:
Cross References
Cross Reference Parts:
None
Documents
Click to view product spec sheet:

