TW34BK - 3/4" Thin Wall Heat Shrink Tubing, 2:1 Shrink Ratio, Black, Spool of 328ft
Original price
$77.16
-
Original price
$77.16
Original price
$77.16
$77.16
-
$77.16
Current price
$77.16
SKU TW34BK
Quantity: 250ft
Availability:
in stock, ready to be shipped
2:1 THIN WALL HEAT SHRINK TUBING
Thin Wall Heat Shrink Tubing is ideal for producing quick and reliable electrical insulation. The 2 to 1 ratio of thin-wall heat shrink is the gold standard throughout many industries. Aside from wire protection and wire insulation, it can also be used for waterproofing a connection or wire marking/identification. The "2 to 1 ratio" means that the heat shrink material will shrink to half the original diameter when heated.
**NOW SOLD IN FULL SPOOLS**
- Lowest Price Guarantee ✓
- Polyolefin Material ✓
- 2:1 Shrink Ratio (shrinks to 50% of the original diameter) ✓
- High Resistance to Chemicals & Oils
- Rated for 600v ✓
- Flame Retardant (Except for Clear)
DIMENSIONS & FEATURES:
| Color: | Black |
| Shrink Ratio: | 2:1 Ratio |
| Size (Before Shrinking): | 0.75" | 3/4" (19.1mm) |
| Size (After Shrinking): | 0.37" (9.35mm) |
| Wall Thickness: | 0.029" (0.75mm) |
| Material: | Flexible Polyolefin (PO) |
| Shrink Temperature: | >158°F (70°C) |
| Operating Temperature: | -67°F to 275°F (-55°C to 135°C) |
| Voltage Rating: | 600 Volts |
| UL Recognized: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
DRAWING:
Cross References
Cross Reference Parts:
None
Documents
Click to view product spec sheet:

