BCL810-T - 8 AWG Tin Plated Copper Battery Cable Lugs, Terminal Lugs, #10 Stud, 1 Piece
Agotado
Precio original
$0.80
Precio original
$0.80
-
Precio original
$0.80
Precio original
$0.80
Precio actual
$0.56
$0.56
-
$0.56
Precio actual
$0.56
SKU BCL810-T
Disponibilidad:
Agotado
TIN PLATED COPPER BATTERY CABLE LUGS
Our Tin Plated Copper Lugs are suitable for use with a variety of wire types, such as battery and welding cable. Made from 100% pure copper for superior conductivity. Closed-type Flared ends for easy wire insertion that are crimpable and solderable.
The tin plated coating is a corrosion-resistant metal that protects the copper lug from corrosion, especially in humid or corrosive environments
- 100% Pure Copper (with Tin Plating) ✓
- Thick & Durable ✓
- UL Approved ✓
- RoHS & REACH Compliant ✓
- CE Certified ✓
DIMENSIONS & FEATURES:
| Wire Size: | 8 AWG |
| L: | 33.4mm (1.31") |
| L1: | 8.9mm (0.35") |
| D: | 11.8mm (0.47") |
| D1: | 7.1mm (0.28") |
| D2: | 4.8mm (0.19") |
| B: | 11.9mm (0.47") |
| E: | 5.1mm (0.20") |
| F: | 1.4mm (0.05") |
| Terminal Material: | Copper |
| Stud Size: | #10 |
| Temperature Rating: |
90°C |
| Voltage Rating: | 35KV |
| UL Recognized: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
Product Drawing:

Cross References
Cross Reference Parts:
None:
Documents
Click to view product spec sheet:
