Z+F V30MA000040 - 16 AWG Insulated Wire Ferrules, 8mm Pin, Black, 5,000 pieces Reel/Spool - 5000 Pieces
Save 46%
Original price
$414.00
Original price
$414.00
-
Original price
$414.00
Original price
$414.00
Current price
$225.00
$225.00
-
$225.00
Current price
$225.00
SKU V30MA000040
Quantity: 5,000 Pieces
Availability:
in stock, ready to be shipped
INSULATED WIRE FERRULES - REEL/SPOOL
A Wire Ferrule is a connector used to terminate stranded wires (sometimes referred to as a cord end terminal or bootlace ferrule). Traditionally a wire ferrule is crimped to a stranded wire using a crimping tool (compression, ratchet, or pneumatic mechanism), thus turning the stranded wire into a solid one.
These ferrules come in a continuous reel of 5,000 pieces. The reel is made of corrugated cardboard with a plastic spindle that is universally accepted on a wide variety automatic crimping machines.
DIMENSIONS & FEATURES:
| Wire Size: | 16 AWG (1.50mm²) |
| Color: | Black |
| Pin Length: | 8mm (0.31") |
| Material: | Tin Plated Copper & Polypropylene |
| L1: | 14mm (0.551") |
| L2: | 8.0mm (0.315") |
| D: | 2.0mm (0.79") |
| D1: | 1.7mm (0.07") |
| D2: | 3.5mm (0.14") |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
| Max Temperature Rating: | 221°F (105°C) |
| Max Electrical Rating: | 600 Volts |
| Max Electrical Current: | 17 AMP |
